Anemia to choroba bardzo często mylona z przemęczeniem i niewyspaniem. Rzeczywiście, większość jej początkowych objawów podobna jest do zwykłego wyczerpania organizmu. Pod żadnym pozorem nie powinny być one jednak bagatelizowane – anemia stwarza bowiem zagrożenie dla serca, a nawet mózgu. Jakie są jej przyczyny i objawy? Na anemię cierpi bardzo dużo kobiet, szczególnie mających bardzo obfite miesiączki.

Najczęstszym powodem występowania anemii są jednak niedobory żelaza lub upośledzenie przyswajania tego pierwiastka przez organizm. Do przyczyn tej choroby zalicza się również zbyt małą ilość witaminy B12. Nie zawsze wynika to jednak z nieprawidłowej diety. Zdarza się, że przyczyna leże w zbyt małej ilości kwasu żołądkowego.

Pierwszym i najczęściej występującym objawem anemii jest przemęczenie. Jednak w dzisiejszych czasach doskwiera ono bardzo wielu osobom, dlatego tak łatwo je zbagatelizować. Na anemię mogą wskazywać także blade błony śluzowe – szczególnie wargi oraz wnętrze powiek. Zaniepokoić powinna nas także słaba kondycja włosów – wypadanie, przesuszenie i łamanie się.

www.aptekarska.pl