Coraz więcej osób wybiera możliwość zamieszkania na peryferiach, ponieważ kapitał, jakim dysponują pozwala na zakupienie tam lokum większego, niż mogliby kupić w mieście. Banki dość ostrożnie udzielają kredytów, a więc decydują tutaj względy ekonomiczne. Ponadto wiadomo, że wszelkie opłaty są nieporównywalnie niższe niż w dużym mieście.

Ważne są też priorytety, potrzeby i to, jaki preferuje się styl życia. Najczęściej poza miastem chcą żyć rodziny z małymi dziećmi, dla których cenny jest spokój, cisza, bezpieczeństwo i bliskość przyrody. Te walory zapewne rekompensują koszty utrzymania i drobne niedogodności związane z peryferyjną lokalizacją.

A mogą się takie wiązać np. z niedostatecznie rozwiniętą siecią handlową, medyczną czy mniejszym dostępem do placówek kulturalnych. Sieć komunikacyjna jest jednak zwykle tak zorganizowana, że bez większych problemów można dostać się do metropolii, choć najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie własnego samochodu lub innego, ale własnego środka transportu.