Bóle kręgosłupa mają bardzo różne przyczyny – jednak bez względu na to, co je powoduje są bardzo uciążliwe i bolesne. Większość ludzi zmagających się z tym problemem skupia się wyłącznie zwalcza jedynie objawy, czyli ból, który jednak, co jakiś czas powraca.

Aby pożegnać się z tym schorzeniem należy usunąć przede wszystkim przyczynę. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie metody McKenziego.

Na czym ona polega? W pierwszej kolejności pacjent musi przejść odpowiedni test diagnostyczny, który pozwoli ustalić dokładne źródło bólu kręgosłupa. Po tym można przyporządkować go do jednej z grup zaburzeń kręgosłupa: strukturalnego, czyli występującego w obrębie dysku, dysfunkcyjnego, które skupia się wokół mechanicznego uszkodzenia tkanek oraz posturalnego, który dotyczy zbyt małej elastyczności i ruchomości kręgosłupa.

Po zdiagnozowaniu dolegliwości rehabilitant może dobrać pacjentowi odpowiednie ćwiczenia. Dzięki nim oraz działaniom profilaktycznym, które pacjent wykonuje w domu można na stałe pozbyć się bólu kręgosłupa.