Moment, w którym naszemu dziecku zaczynają wychodzić pierwsze zęby, rzadko kiedy jest tym, o którym wspominalibyśmy z przyjemnością. Chociaż zdarzają się dzieci, które przechodzą przez ten czas praktycznie bezobjawowo, to jednak zdecydowanie zaliczają się one do mniejszości. Dla większości maluchów i ich rodziców, jest to czas trudny, okupiony godzinami płaczu, bólu i marudzenia. Rodzice sięgają wówczas po różne żele łagodzące, które dostępne są w aptece, ale może się okazać, że to jednak będzie za mało. Dlatego też, z odpowiednim wyprzedzeniem warto się zaopatrzyć w specjalne gryzaczki, które także pomogą przetrwać ten trudny czas, ponieważ podczas gryzienia będą masowały obolałe i swędzące dziąsła, przynosząc dziecku sporą ulgę.

Jaki gryzaczek wybrać?

Tak jak i przy innych propozycjach, tak również wśród gryzaczków mamy wiele różnych opcji na które możemy się zdecydować. Z jednej strony będą nam proponowane gryzaczki silikonowe, mające różne kształty, tak aby były nie tylko ulgą dla dziecka podczas gryzienia, ale również żeby swoim kształtem zachęcały dziecko do zabawy i zainteresowania nimi. Możemy także wybierać spośród gryzaczków kauczukowych, które są solidne, wytrzymałe, a jednocześnie też dość twarde, dzięki czemu wywierają odpowiedni nacisk na obolałe dziąsła i przynoszą ulgę. Mamy także gryzaczki, które wykonane są z drewna, a więc ich faktura pozwala na uśmierzenie bólu, a niejednokrotnie jeszcze przyczepiony jest do nich kawałek materiału, co daje dodatkową fakturę, na której dziecko może zagryzać dziąsła. Ciekawą propozycją mogą być również gryzaczki, które dodatkowo posiadają grzechotkę.

Ona będzie także stymulowała dziecko, wzbudzała jego zainteresowanie, dzięki czemu łatwiej będzie choć na chwilę odciągnąć pociechę od skupiania się na odczuwanym bólu. Proponowane są nam również gryzaczki, które posiadają przywieszkę. Z jednej strony będzie ona dodatkową powierzchnią do gryzienia, ale z drugiej przypięcie jej do ubrania dziecka sprawi, że gryzaczek zawsze będzie na swoim miejscu, nie będziemy musieli go szukać, ani martwić się, że podczas spaceru upadnie na ziemię. No i oczywiście takie gryzaki mogą mieć różne kształty, co będzie powodowało, że dziecko podczas zabawy nimi, będzie w różny sposób, pod różnym kątem masowało poszczególne miejsce na dziąsłach.

Jakie jeszcze mamy propozycje?

Jeżeli chodzi o gryzaczki, które są proponowane dzieciom i ich zmartwionym rodzicom, to mamy także takie, które wypełnione są płynem i które powinniśmy najpierw włożyć do lodówki, aby później tak schłodzone podać dziecku. Mamy również takie, które wykonane są z szeleszczącego materiału, co pozwala na zainteresowanie dziecka i gryzienie czegoś delikatniejszego. Mamy również gryzaczki, które posiadają różnego rodzaju wypustki i różną fakturę, co pozwala na różne sposoby masować dziąsła, w zależności od tego, co obecnie jest potrzebne dziecku. Dodatkowo oferowane są również gryzaczki, które swoim kształtem przypominają smoczek, a specjalne wybrzuszenia zapewniają dziecku dodatkowy masaż. No i są takie, które wykonane są z różnych materiałów, z różnymi zakończeniami, tak abyśmy nie musieli brać na spacer kilku różnych gryzaków, ale mieli przy sobie wszystkie elementy, pozwalające ukoić ból. Warto zobaczyć jakie gryzaki są proponowane i zaopatrzyć się w różne ich rodzaje, aby sprawdzić, co najbardziej odpowiadać będzie naszemu dziecku.