Aby usta pięknie się prezentowały ich kształt należy wydobyć dzięki zastosowaniu delikatnego szkicu, będącego ich obrysem. To dzięki konturówce usta nabiorą odpowiedniego, jednolitego kształtu i przez długi czas utrzymają dodany później kolor. Tak przygotowane usta możemy wypełniać szminką w intensywnym kolorze. Ze względu na fakt, iż bardzo ważnym jest sprawowanie pełnej kontroli nad ilością a także miejscem nałożenia kosmetyku, najlepiej czynić to przy wykorzystaniu pędzelka.

Nie zapominajmy nigdy o usunięciu nadmiaru szminki, który zniweluje możliwość rozmazywania się koloru. Następnie wklepanie odrobiny transparentnego pudru pozwoli utrwalić wybrany kolor. To będzie bazą do nałożenia kolejnej warstwy szminki. Ostatnim etapem powinno być wykorzystanie bezbarwnego błyszczyka, dla którego odpowiednim miejscem jest szczególnie centralna część ust.

Po sprawdzeniu, że nadmiar szminki nie odbił się na zębach, można zacząć się pięknie uśmiechać, oczarowując wszystkich idealnie wykonanym makijażem ust.