Nie będziemy czuli się spokojni i nie będziemy potrafili odpoczywać w ogrodzie, jeśli będzie w nim panował bałagan, jeśli będziemy widzieli, że prezentuje się on brzydko. Dlatego tak ważne jest to, aby systematycznie poświęcać mu trochę czasu, bo wówczas będziemy mieli pewność, że cały czas będzie utrzymany w odpowiednim porządku, że będzie się prezentował perfekcyjnie, a co się z tym wiąże, że będzie nas zachęcał, abyśmy zechcieli w nim przysiąść i odpocząć.

Odpowiednia wysokość trawy

Przede wszystkim powinniśmy dbać o trawę w naszym ogrodzie. Nie może być ona wysoka, bo wówczas źle będzie się nam po niej chodziło, a co się z tym wiąże, cały ogród będzie wyglądał mało atrakcyjnie.

Będzie widać, że nikt o niego nie dba, że jest opuszczony, że nie sprawia nam radości zajmowanie się nim. Dlatego albo znajdziemy odpowiedni gatunek trawy, który nie będzie aż tak bardzo rósł, albo dopilnujemy, żeby tą trawę systematycznie obcinać, tak aby mieć pewność, że nie będzie zbyt długa. Warto zobaczyć ile czasu zajmuje jej odrośnięcie do wielkości, która nie powinna być już przez nas akceptowana i dokładnie pilnować, aby co taką ilość dni ją kosić. Z biegiem czasu może się okazać, że to nam tak weszło w nawyk, że już nie będzie stanowiło dla nas problemu.

Warto wydzielić poszczególne strefy

Jeżeli chcemy, żeby w naszym ogrodzie panował ład i harmonia, to powinniśmy w nim wydzielić odpowiednie strefy. Chodzi o to, aby była strefa gdzie rosną kwiaty, aby była strefa gdzie będą ustawione dziecięce zabawki i taka, gdzie będzie można posiedzieć i zrobić grilla. Jeśli będziemy pilnować, aby wszystko było na swoim miejscu, to będzie widać, że nasz ogród został stworzony z pomysłem, że ktoś miał ciekawą wizję, którą postanowił wcielić w życie. Dlatego tak ważne jest to, aby wszystko dokładnie przemyśleć, zanim przejdziemy do ostatecznej aranżacji danego ogrodu.

Jeśli tylko narzucimy sobie odrobinę dyscypliny, jeśli będziemy sprawdzać jak prezentuje się nasz ogród, to może się okazać, że utrzymanie w nim odpowiedniej harmonii wcale nie jest takie trudne, jakby mogło nam się wydawać. Dlatego też, tak ważne jest to, aby w odpowiedni sposób pokazać, że naprawdę mieliśmy pomysł na ten ogród, że wiedzieliśmy co robimy, wstawiając w nim takie a nie inne rzeczy. Zawsze możemy szukać inspiracji na urządzenie ogrodu w odpowiednich katalogach. Może się wówczas okazać, że znalezienie propozycji odpowiedniej dla nas wcale nie będzie takie trudne, jakby mogło nam się początkowo wydawać.

Dlatego też, warto sobie zostawić trochę czasu na przygotowanie takiego planu zagospodarowania.