Kiedy ginie człowiek, zawsze próbuje się dojść do tego, co kierowało zabójcą w chwili dokonywania zbrodniczego czynu. Czasem przyczyny są bardziej oczywiste, czasem mniej, ale zwykle w końcu udaje się je ustalić. Specyficzną formą morderstwa są te, popełniane z nienawiści.

Wśród nich wciąż jednymi z najczęściej występujących, są zabójstwa na tle rasowym. Źródeł ksenofobii i rasizmu niestety jest na świecie bardzo wiele. Cały czas powstają różnorodne grupy, które postanawiają tępić pewne jednostki tylko dlatego, że mają inny kolor skóry bądź pochodzą z tego, a nie innego regionu.

W Stanach Zjednoczonych co roku ofiarami rasistowskiej przemocy padają niewinni, zwykle młodzi czarnoskórzy ludzie. Z tego powodu często dochodzi tam do zamieszek, gdyż bliscy oraz znajomi chcą pomścić zabitych i atakują białych. Polacy największą wrogość przejawiają wobec Romów.

Rasizm i ksenofobia są pielęgnowane w środowisku kiboli, którzy nierzadko szukają zaczepki, obrażając osoby innego koloru skóry czy pochodzące z innego państwa.

www.5m.org.pl